Римска Црква (Другово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Римска Црква
археолошко наоѓалиште
Римска Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Римска Црква
Римска Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′3″N 20°55′23″E / 41.48417° СГШ; 20.92306° ИГД / 41.48417; 20.92306Координати: 41°29′3″N 20°55′23″E / 41.48417° СГШ; 20.92306° ИГД / 41.48417; 20.92306
Основни податоци
Име Римска Црква
Место Другово
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Римска Црква е археолошки локалитет во Кичевското село Другово. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа во непосредната близина на црквата „Св. Недела“, од северната страна, каде постои грамада од кршен камен долга 20 m, широка 5 m и висока 1,5 m. При изградбата на црквата, според исказите на локален жител, од грамадата биле вадени камења при што биле откриени седум гроба во кои имало гробни прилози. Исти такви гробови биле откриени и покрај селскиот пат што поминува од западната страна на црквата и грамадата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069