Св. Александрија (Белица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е статија за археолошкиот локалитет во Белица, за истоимената селска црква видете тука
Св. Александија
археолошко наоѓалиште
Св. Александија is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Александија
Св. Александија
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°24′11″N 20°56′57″E / 41.40306° СГШ; 20.94917° ИГД / 41.40306; 20.94917Координати: 41°24′11″N 20°56′57″E / 41.40306° СГШ; 20.94917° ИГД / 41.40306; 20.94917
Основни податоци
Име Св. Александија
Место Белица (Кичевско)
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Александија е археолошки локалитет во Кичевското село Белица. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Според сведочења на постари жители денешната црква („Св. Александар“) била подигната врз темелите на постара црква. Во 1912 година, при расчистувањето на просторот од источната страна на црквата бил откриен гроб во кој имало сребрени монети што биле однесени од тогашниот српски началник.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069