Богородичина Краста (Брждани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Богородичина Краста
археолошко наоѓалиште
Богородичина Краста is located in Археолошки локалитет во Македонија
Богородичина Краста
Богородичина Краста
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′48″N 20°54′24″E / 41.44667° СГШ; 20.90667° ИГД / 41.44667; 20.90667Координати: 41°26′48″N 20°54′24″E / 41.44667° СГШ; 20.90667° ИГД / 41.44667; 20.90667
Основни податоци
Име Богородичина Краста
Место Брждани
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тврдина).svg тврдина

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Богородичина Краста е археолошки локалитет во Кичевското село Брждани. Локалитетот претставува тврдина од доцноантичко време. Се наоѓа на висок рид меѓу селата Свињиште и Брждани и има добра прегледност над коритото на Бржданска Река и патот Кичево-Битола. На врвот има рамно плато, издолжено во правец исток-запад, кое на јужниот крај е карпесто и стрмно. Со исклучок на карпестиот дел, рабовите на платото ги следат остатоци од бедем широк од 1 до 1,5 метар што наместа се наѕира. Целото плато е речиси прекопано од селаните, од потрагите по драгоцености и градежен камен. Така, во западниот крај се гледаат темели од објект со повеќе простории од кои една има димензии од 5 x 5 m, а приближно на средината темели (широки 0,70 m) од објект со габарит од 8 x 8 m, организиран во две еднакви простории, ѕидан од кршен камен и варов малтер. Во шутот покрај ѕидовите има и парчиња од градежни тули широки 15 и дебели 2 cm. Според сеќавањата на локален жител, во 1932 и 1933 година учениците од селото заедно со својот учител работеле на раскопувањето на темелите при што ваделе и парчиња малтер со траги од живопис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069