Чука (Кичево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чука is located in Македонија
Чука
Местоположба на Чука во Македонија
Местоположба 41°31′12″N 20°58′12″E / 41.52000° СГШ; 20.97000° ИГД / 41.52000; 20.97000Координати: 41°31′12″N 20°58′12″E / 41.52000° СГШ; 20.97000° ИГД / 41.52000; 20.97000
Основни податоци
Место Кичево
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Чукаархеолошко наоѓалиште во Кичево. Претставува населба од бронзено време. Се наоѓа на 1 км североисточно од селото, десно од патот за Осломеј. Претставува мала височинка на чија површина се среќаваат фрагменти од бронзеновременска керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069