Каленско Плење (Карбуница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каленско Плење
археолошко наоѓалиште

Карта

Местоположба 41°27′51″N 20°58′41″E / 41.46417° СГШ; 20.97806° ИГД / 41.46417; 20.97806Координати: 41°27′51″N 20°58′41″E / 41.46417° СГШ; 20.97806° ИГД / 41.46417; 20.97806
Основни податоци
Место Карбуница
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Каленско Плењеархеолошко наоѓалиште во кичевското село Карбуница. Претставува доцноантичка населба. Се наоѓа на околу 1 км југоисточно од селото, во непосредната близина на раскрсницата за селата Србјани и Староец, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069