Тареа Краста (Цер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тареа Краста
археолошко наоѓалиште
Тареа Краста is located in Македонија
Тареа Краста
Местоположба на Тареа Краста во Македонија
Местоположба 41°25′0″N 21°4′29″E / 41.41667° N; 21.07472° E / 41.41667; 21.07472Координати: 41°25′0″N 21°4′29″E / 41.41667° N; 21.07472° E / 41.41667; 21.07472
Основни податоци
Име Тареа Краста
Место Цер
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тврдина).svg тврдина

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Тареа Крастаархеолошко наоѓалиште во кичевското село Цер. Претставува доцноантичка тврдина.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069