Кодракалангочит (Црвивци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Кодракалангочит
археолошко наоѓалиште
Кодракалангочит is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кодракалангочит
Кодракалангочит
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°33′32″N 20°59′8″E / 41.55889° СГШ; 20.98556° ИГД / 41.55889; 20.98556Координати: 41°33′32″N 20°59′8″E / 41.55889° СГШ; 20.98556° ИГД / 41.55889; 20.98556
Основни податоци
Име Кодракалангочит
Место Црвивци
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кодракалангочит е археолошки локалитет во Кичевското село Црвивци. Локалитетот претставува населба од неолитско време. Се наоѓа на околу 500 m југозападно од селото и на околу 150 m од Зајаска Река. На благата падина под ридот Чука, што постепено се спушта кон полето, поточно во приватни ниви, што зафаќаат простор од 3 декара, има множество фрагменти од керамички садови, орудија од кремен и куќен лепеж. Според фактурата, бојата и другите типолошки карактеристики на керамиката, населбата е среднонеолитска и културно блиска на велушко-породинската група од Пелагонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069