Зад Чука (Миокази)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зад Чука
археолошко наоѓалиште
Зад Чука is located in Археолошки локалитет во Македонија
Зад Чука
Зад Чука
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′0″N 21°3′7″E / 41.48333° СГШ; 21.05194° ИГД / 41.48333; 21.05194Координати: 41°29′0″N 21°3′7″E / 41.48333° СГШ; 21.05194° ИГД / 41.48333; 21.05194
Основни податоци
Име Зад Чука
Место Миокази
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Зад Чука е археолошки локалитет во Кичевското село Миокази. Локалитетот претставува населба од римско време. При изградбата на патот Миокази - Светораче, во непосредната близина на бетонскиот мост биле откриени темели од објекти и тркалезни тули - суспензури од хипокауст. Еден локален жител и при орањето на нивата открил керамички сад во кој имало монети кои не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069