Хипокауст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Остатоци од хипокауст

Хипокауст (латински: hypocaustum) претставува староримски систем за загревање на простории.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]