Хипокауст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Остатоци од хипокауст

Хипокауст (латински: hypocaustum) претставува староримски систем за загревање на простории.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Winston Churchill (1956), A History of the English Speaking Peoples: The Birth of Britain, Dodd, Mead & Company, стр. 35

Надворешни врски[уреди | уреди извор]