Алексова Нива (Осломеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алексова Нива
археолошко наоѓалиште
Алексова Нива is located in Македонија
Алексова Нива
Местоположба на Алексова Нива во Македонија
Местоположба 41°34′37″N 21°0′0″E / 41.57694° СГШ; 21.00000° ИГД / 41.57694; 21.00000Координати: 41°34′37″N 21°0′0″E / 41.57694° СГШ; 21.00000° ИГД / 41.57694; 21.00000
Основни податоци
Име Алексова Нива
Место Осломеј
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Алексова Ниваархеолошко наоѓалиште во кичевското село Осломеј. Претставува населба од доцноантичкото време. Случајно е откриен при изградбата на бараките за потребите на ТЕ „Осломеј“, кога работниците откриле питоси, керамички садови, водоводни керамички цевки и друго.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069