Рудиње (Дупјани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Рудиње
археолошко наоѓалиште
Рудиње is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рудиње
Рудиње
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′30″N 21°4′21″E / 41.54167° СГШ; 21.07250° ИГД / 41.54167; 21.07250Координати: 41°32′30″N 21°4′21″E / 41.54167° СГШ; 21.07250° ИГД / 41.54167; 21.07250
Основни податоци
Име Рудиње
Место Дупјани
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рудиње е археолошки локалитет во Кичевското село Дупјани. Локалитетот претставува доцноантичка некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069