Раздол (Осој)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Раздол
археолошко наоѓалиште
Раздол is located in Археолошки локалитет во Македонија
Раздол
Раздол
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′44″N 20°55′53″E / 41.52889° СГШ; 20.93139° ИГД / 41.52889; 20.93139Координати: 41°31′44″N 20°55′53″E / 41.52889° СГШ; 20.93139° ИГД / 41.52889; 20.93139
Основни податоци
Име Раздол
Место Осој (Кичевско)
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Раздолархеолошко наоѓалиште во кичевското село Осој. Претставува некропола од доцната антика. Се наоѓа на североисточната страна на селото, на блага падина под ритчето Белутрак. Во 1917 и 1918 година, обработувајќи ја својата нива, локален жител открил повеќе гробови градени од камени плочи во кои имало коски од покојниците и керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069