Кале (Миокази)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′0″N 21°3′7″E / 41.48333° СГШ; 21.05194° ИГД / 41.48333; 21.05194Координати: 41°29′0″N 21°3′7″E / 41.48333° СГШ; 21.05194° ИГД / 41.48333; 21.05194
Основни податоци
Име Кале
Место Миокази
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале е археолошки локалитет во Кичевското село Миокази. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на околу 1 km источно од селото, во непосредната близина на локалитетот Градиште, од левата страна на Рабетинска Река, каде што на висок рид со зарамнето плато се гледаат темели од одбранбен бедем граден од камен и варов малтер. По површината се среќаваат грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069