Кале (Вранештица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кале
археолошко наоѓалиште
Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кале
Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′42″N 21°1′35″E / 41.44500° СГШ; 21.02639° ИГД / 41.44500; 21.02639Координати: 41°26′42″N 21°1′35″E / 41.44500° СГШ; 21.02639° ИГД / 41.44500; 21.02639
Основни податоци
Име Кале
Место Вранештица
Општина Кичево
Тип

Legenda grodzisko.svg утврдување

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кале е археолошки локалитет во Кичевското село Вранештица. Локалитетот претставува доцноантичко утврдување. Се наоѓа на околу 4,5 km јужно од селото, високо во планината, во непосредната близина на стариот пат Кичево-Битола. Овде постојат три височинки именувани како Горно, Средно и Долно Кале. Според кажувањето на жителите, на една од нив се гледале ѕидови од утврдување, кои денес малку се забележуваат. Томо Смиљаниќ зебележал дека на овој локалитет биле најдени старо оружје и големи керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069