Римски Гробишта (Колибари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Римски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Римски Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Римски Гробишта
Римски Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°34′19″N 20°57′45″E / 41.57194° СГШ; 20.96250° ИГД / 41.57194; 20.96250Координати: 41°34′19″N 20°57′45″E / 41.57194° СГШ; 20.96250° ИГД / 41.57194; 20.96250
Основни податоци
Име Римски Гробишта
Место Колибари
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Римски Гробишта е археолошки локалитет во Кичевското село Колибари. Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на околу 3 km од селото, во правецот на реката Сатеска и во непосредната близина на патот Кичево-Скопје, каде по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069