Крст (Миокази)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крст
археолошко наоѓалиште
Крст is located in Археолошки локалитет во Македонија
Крст
Крст
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′0″N 21°3′7″E / 41.48333° СГШ; 21.05194° ИГД / 41.48333; 21.05194Координати: 41°29′0″N 21°3′7″E / 41.48333° СГШ; 21.05194° ИГД / 41.48333; 21.05194
Основни податоци
Име Крст
Место Миокази
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Крст е археолошки локалитет во Кичевското село Миокази. Локалитетот претставува некропола од римско време. Се наоѓа на околу 250 m западно од локалитетот Градиште, на мала височинка, во приватна нива, каде во во 1936/37 година сопственикот при орање открил гроб со конструкција од монолитни камени плочи. Во гробот нашол керамички сад полн со пепел и јаглен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069