Црквиште (Цер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°25′0″N 21°4′29″E / 41.41667° СГШ; 21.07472° ИГД / 41.41667; 21.07472Координати: 41°25′0″N 21°4′29″E / 41.41667° СГШ; 21.07472° ИГД / 41.41667; 21.07472
Основни податоци
Место Цер
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во кичевското село Цер. Претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 1,5 км југоисточно од селото, во приватна нива, што лежи на мала височинка, каде во 1977 година биле копани темели за нова црква. Со работите биле откриени остатоци од ѕидови ѕидани од кршен камен и варов малтер, како и гробови со конструкции од камени плочи, поставени во правецот исток-запад. Во еден од гробовите била најдена железна статуетка. Сопственикот на нивата уште пред Втората светска војна со орањето откопал повеќе гробови со керамички прилози[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069