Црква „Св. Никола“ - Цер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција во Копачка 07.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°24′58.47″N 21°04′11.63″E / 41.4162417° N; 21.0698972° E / 41.4162417; 21.0698972Координати: 41°24′58.47″N 21°04′11.63″E / 41.4162417° N; 21.0698972° E / 41.4162417; 21.0698972
Населено место Цер
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба XIX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во селото Цер.[1] Прогласена е за споменик на културата на Македонија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во средишниот дел на селото, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во средината на XIX век. Иконостасот бил изработен во 1839 година. Фрескоживопис има само на сводот и на ѕидот од десната страна на олтарот.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2019-01-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]