Кичевска чаршија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кичевска шарија
Gradska arhitektura, Kicevo.jpg
Улица во чаршијата
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Типчаршија
ГрадКичево
Земја Македонија

Кичевска чаршијачаршија во стариот дел на Кичево, прогласена за културно наследство на Македонија.[1]

Чаршијата се протега во западното подножје на Китино Кале, по улицата „Александар Македонски“ (старо име „Маршал Тито“), која има насоченост север-југ. Јужна граница на чаршијата е црквата „Св. Петар и Павле“, а северната е џамијата „Султан Бајазит“ (Чарши-џамија). Чаршиските дуќани се распоредени од двете страни на чаршиската улица „Александар Македонски“. На запад чаршијата навлегува во делови од улиците „11 Октомври“ и „Гоце Делчев“, а на исток оди по „Охридска“, „Косовска“ и „Амит Челопечанец“.

Во чаршијата во минатото имало анови, чешма и амам, чии остатоци се пронајдени на улицата „Охридска“.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. „Споменичка целина Кичевска чаршија“. Управа за заштита на културното наследство. Архивирано од изворникот на 2017-10-23. Посетено на 16 август 2017.