Ан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Внатрешниот двор на познатиот Куршумли ан во Скопје
Бујук-анот во Никозија, Кипар
Анот ел-Везир во Алеп, Сирија
Надворешноста на Капан ан во Скопје

Ан (од турски: han[1]) или конак[б 1] — вид гостилница и преноќиште од османлиско време за патниците и нивните каравани. Овие згради имаат штала за коњ, внатрешен двор, соби за патниците, гостилница (меана)[2] и простории за анџијата.

Опис[уреди | уреди извор]

Зградата е напраевна од камен и има правоаголна основа, при што приземниот дел е висок 2-2,5 м. Портата е достатно висока за низ неа да помине коњ со товар. Во анот имало едно до две огништа. Постоеле анови со заеднички ноќевалишта и со посебни соби. Посебните соби биле подобро опремени, со ќилими, серџади и миндери. Креветите, масите и столиците почнале да се користат дури на крајот од XIX век. Осветлувањето било на лоени свеќи. Пред анот стоела софа, на која одморале минувачите. Во некои анови, шталата била одвоена од самиот ан.

Анови во Македонија[уреди | уреди извор]

Скопје[уреди | уреди извор]

Места на речени по анови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]


Анови во Македонија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.