Кревет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кревет

Кревет (турски: kerevet), постела или легло – дел од мебелот што служи за спиење[1][2][3]. Облиците и големините на креветите се многу различни.

Првобитните кревети биле само куп слама или некој друг природен материјал. Битна промена била изработката на цврсти конструкции кои биле издигнати над земја, со што се постигнала поголема заштита од прашина и инсекти. Според видот материјал од кој е изработена конструкцијата, креветите може да бидат: дрвени, метални и дрвено-метални.

Видови кревети[уреди | уреди извор]

Кревети на кат во дечка соба
 • Полски кревет — кревет на расклапање за кампирање или за војници за теренски услови
 • Француско легло — кревет со поголеми димензии за две лица (друг назив брачен кревет)
 • Креветче — мал кревет за деца обично со ограда
 • Кревет на кат — два кревета еден над друг обично за деца
 • Војнички кревет — кревет со метална конструкција
 • Хотелско легло — обичен кревет од дрво со душек

Креветот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Кревет“ — Дигитален речник на македонскиот јазик
 2. „Постела“ — Дигитален речник на македонскиот јазик
 3. „Легло“ — Дигитален речник на македонскиот јазик
 4. YouTube, The Cure - Let's Go To Bed (пристапено на 26.9.2019)
 5. YouTube, Lou Reed - The Bed (audio) (пристапено на 31.3.2020)
 6. Discogs, Hüsker Dü ‎– Warehouse: Songs And Stories (пристапено на 23.6.2020)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]