Караван

Од Википедија — слободната енциклопедија
Модел доџ магнум

Караван — посебен вид автомобил со два главни дела — едниот каде што е моторот, а другиот каде што седат патниците.[1] Делот каде што седат луѓето е дополнително удобен, но она што го прави исклучителен е тоа што има многу повеќе простор во задниот дел за носење работи. Бидејќи луѓето можеби ќе сакаат да го користат за да носат работи како чанти или други предмети, задната врата на караванот е обично поголема. Затоа може да видите каравани со три или пет врати — дополнителната врата е за лесен пристап до багажникот во задниот дел. Значи, караваните се како обични автомобили, но со повеќе простор во задниот дел за носење работи наоколу.[2]

Караваните се како изменети верзии на лимузини или купеа. Внатрешниот простор е подолг, а задната врата е речиси исправена горе-долу, со прозорец во неа. Задниот дел од автомобилот има облик на кутија и нема посебна затворена површина само за товар како во обична лимузина. Ако го споредите со лимузина со хечбек, која изгледа малку слично, ќе забележите некои разлики. Лимузината со хечбек не ја задржува целосната висина на кабината во задниот дел бидејќи задната стаклена врата е поинаку наклонета. Исто така, хечбекот има отвор за багажникот што се спушта до подот на автомобилот, речиси до задниот браник, и прозорци од страната што обично се над багажникот. Значи, иако можеби изгледаат слично, има некои одлики што ги издвојуваат.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Definition of STATION WAGON“. www.merriam-webster.com (англиски). 2024-01-03. Посетено на 2024-01-20.
  2. Hillier, Victor; Coombes, Peter (2004). Hillier's Fundamentals of Motor Vehicle Technology: Volume 1 (5th. изд.). Nelson Thornes. стр. 11. ISBN 9780748780822. Посетено на 31 July 2022 – преку Google Books. The estate body, also known as station wagons in some countries, has the roofline extended to the rear of the body to enlarge its internal capacity. Folding the rear seats down gives a large floor area for the carriage of luggage or goods. Stronger suspension springs are fitted at the rear to support the extra load. Hatchback: The hatchback is generally based on a sedan body but with the trunk area blended into the center section of the body. The hatchback is therefore halfway between a sedan and an estate car. This type of body is very popular due to its versatility and style. Although some hatchbacks are in fact sedan bodies with the trunk effectively removed (usually the smaller cars), many hatchbacks retain the full length of the sedan but the roofline extends down to the rear of the vehicle. As with the sedan bodies, a hatchback can have two or four passenger doors, however, there is a tendency to refer to hatchbacks as three or five doors because the rear compartment lid (or tailgate) is also referred to as a door on the hatchback bodies. As with the estate, the rear seats fold down to give a flat floor for the transportation of luggage or other objects. When the tailgate is closed, the luggage compartment is usually covered with a parcel shelf.
  3. Hartford, Bill (February 1969). „Sizing up the 1969 Station Wagons“. Popular Mechanics. стр. 106. Посетено на 31 July 2022 – преку Google Books.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]