Стари Анови (Белче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стари Анови
археолошко наоѓалиште
Стари Анови is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стари Анови
Стари Анови
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°14′43″N 21°11′58″E / 41.24528° СГШ; 21.19944° ИГД / 41.24528; 21.19944Координати: 41°14′43″N 21°11′58″E / 41.24528° СГШ; 21.19944° ИГД / 41.24528; 21.19944
Основни податоци
Име Стари Анови
Место Белче
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стари Анови е археолошки локалитет во демирхисарското село Белче. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа на околу 100 m од селото, од левата страна на патот Битола-Кичево, каде се зачувани траги од објект и два бунари за вода.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069