Стари Куќи (Доленци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стари Куќи
археолошко наоѓалиште
Стари Куќи is located in Археолошки локалитет во Македонија
Стари Куќи
Стари Куќи
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°18′56″N 21°05′52″E / 41.31556° СГШ; 21.09778° ИГД / 41.31556; 21.09778Координати: 41°18′56″N 21°05′52″E / 41.31556° СГШ; 21.09778° ИГД / 41.31556; 21.09778
Основни податоци
Име Стари Куќи
Место Доленци, Демир Хисар
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Стари Куќи е археолошки локалитет во демирхисарското село Доленци. Локалитетот претставува населба од средниот век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069