Караиче (Зашле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Караиче
археолошко наоѓалиште
Караиче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Караиче
Караиче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′20″N 21°08′35″E / 41.37222° СГШ; 21.14306° ИГД / 41.37222; 21.14306Координати: 41°22′20″N 21°08′35″E / 41.37222° СГШ; 21.14306° ИГД / 41.37222; 21.14306
Основни податоци
Име Караиче
Место Зашле
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Караиче е археолошки локалитет во демирхисарското село Зашле. Локалитетот претставува населба и топилница од доцноантичко време. Се наоѓа во нива на локален жител, што се наоѓа 3,5 km западно од селото, каде се среќаваат остатоци од топена железна руда, фрагменти од питоси, покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069