Св. Илија (Жван)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Илија is located in Македонија
Св. Илија
Местоположба на Св. Илија во Македонија
Местоположба 41°17′10″N 21°07′07″E / 41.28611° СГШ; 21.11861° ИГД / 41.28611; 21.11861Координати: 41°17′10″N 21°07′07″E / 41.28611° СГШ; 21.11861° ИГД / 41.28611; 21.11861
Основни податоци
Место Жван
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Илијаархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Жван. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на 1 км југоисточно од селото, каде се наоѓа новата црква подигната на култно место, односно, според кажувањата на мештаните, врз темелите од постара дрвена црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069