Куќиште (Зашле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куќиште
археолошко наоѓалиште
Куќиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Куќиште
Куќиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°22′20″N 21°08′35″E / 41.37222° СГШ; 21.14306° ИГД / 41.37222; 21.14306Координати: 41°22′20″N 21°08′35″E / 41.37222° СГШ; 21.14306° ИГД / 41.37222; 21.14306
Основни податоци
Име Куќиште
Место Зашле
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Куќиште е археолошки локалитет во демирхисарското село Зашле. Локалитетот претставува населба и топилница од доцноантичко време. Се наоѓа во повеќе приватни ниви на мештани, кои лежат на 500 метри западно од селото, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и множество згура од топено железо.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069