Дуковска Крастица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дуковска Крастица
археолошко наоѓалиште
Дуковска Крастица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дуковска Крастица
Дуковска Крастица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′58″N 21°4′47″E / 41.29944° СГШ; 21.07972° ИГД / 41.29944; 21.07972Координати: 41°17′58″N 21°4′47″E / 41.29944° СГШ; 21.07972° ИГД / 41.29944; 21.07972
Основни податоци
Име Дуковска Крастица
Место Бабино
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дуковска Крастица е археолошки локалитет во демирхисарското село Бабино. Локалитетот претставува топилница од доцноантичкото време. Се наоѓа во приватна нива, што се наоѓа северозападно од селото и високо во планинскиот масив, каде се откриени многубројни остатоци од топена железна руда. По површината има фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069