Средни Ливади (Базерник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Средни Ливади
археолошко наоѓалиште
Средни Ливади is located in Археолошки локалитет во Македонија
Средни Ливади
Средни Ливади
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°16′56″N 21°02′53″E / 41.28222° СГШ; 21.04806° ИГД / 41.28222; 21.04806Координати: 41°16′56″N 21°02′53″E / 41.28222° СГШ; 21.04806° ИГД / 41.28222; 21.04806
Основни податоци
Име Средни Ливади
Место Базерник
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Средни Ливади е археолошки локалитет во демирхисарското село Базерник. Локалитетот претставува населба и топилница од доцноантичкото време. Се наоѓа на 3 km јужно од селото, покрај малата рекичка, каде по површините на нивите има грамади од градежен материјал, фрагменти од керамички садови, питоси, а во една ливада на локален жител е откриено големо количество згура од топено железо.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069