Латинска Црква (Жван)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Латинска Црква
археолошко наоѓалиште
Латинска Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Латинска Црква
Латинска Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′10″N 21°07′07″E / 41.28611° СГШ; 21.11861° ИГД / 41.28611; 21.11861Координати: 41°17′10″N 21°07′07″E / 41.28611° СГШ; 21.11861° ИГД / 41.28611; 21.11861
Основни податоци
Име Латинска Црква
Место Жван
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Латинска Цркв или Св. Димитриј е археолошки локалитет во демирхисарското село Жван. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа на 1 km североисточно од селото, десно од патот Битола-Кичево, каде се наоѓа мала црквичка во која е зачуван натпис поставен над западниот влез од внатрешната страна, на кој е наведена изградбата на црквата во 1634 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069