Св. Арангел (Жван)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Арангел
археолошко наоѓалиште
Св. Арангел is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Арангел
Св. Арангел
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′10″N 21°07′07″E / 41.28611° СГШ; 21.11861° ИГД / 41.28611; 21.11861Координати: 41°17′10″N 21°07′07″E / 41.28611° СГШ; 21.11861° ИГД / 41.28611; 21.11861
Основни податоци
Име Св. Арангел
Место Жван
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Арангел е археолошки локалитет во демирхисарското село Жван. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на 1.5 km северно од патот Битола-Кичево и на 1 km североисточно од локалитетотГрадиште, каде се наоѓаат темели вметнати во новиот манастир. Низ манастирскиот двор се расфрлени гробни плочи, а според кажувањето на мештните, биле откопани повеќе гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069