Калец (Мало Илино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калец
археолошко наоѓалиште
Калец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Калец
Калец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′51″N 21°02′12″E / 41.29750° СГШ; 21.03667° ИГД / 41.29750; 21.03667Координати: 41°17′51″N 21°02′12″E / 41.29750° СГШ; 21.03667° ИГД / 41.29750; 21.03667
Основни податоци
Име Калец
Место Мало Илино
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Калецархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Мало Илино. Претставува топилница од доцноантичко време. Се наоѓа на 1,5&nbspкм источно од селото, на левиот брег на потокот Порека, каде во нива на ликален мештанин се среќава згура од топена железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069