Плоча (Вардино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плоча
археолошко наоѓалиште
Плоча is located in Археолошки локалитет во Македонија
Плоча
Плоча
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°14′08″N 21°14′33″E / 41.23556° СГШ; 21.24250° ИГД / 41.23556; 21.24250Координати: 41°14′08″N 21°14′33″E / 41.23556° СГШ; 21.24250° ИГД / 41.23556; 21.24250
Основни податоци
Име Плоча
Место Вардино
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Плоча е археолошки локалитет во демирхисарското село Вардино. Локалитетот претставува некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на 1 km северно од селото, во полето на десниот брег на Црна Река, каде обработувајќи ја земјата, мештаните наоѓале повеќе гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069