Над Селото (Прибилци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Над Селото
археолошко наоѓалиште
Над Селото is located in Македонија
Над Селото
Местоположба на Над Селото во Македонија
Местоположба 41°16′17″N 21°11′57″E / 41.27139° N; 21.19917° E / 41.27139; 21.19917Координати: 41°16′17″N 21°11′57″E / 41.27139° N; 21.19917° E / 41.27139; 21.19917
Основни податоци
Име Над Селото
Место Прибилци
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Над Селото или Стара Цркваархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Прибилци. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на 100 м северно од селото, на благата падина на која е изграден денешниот резервоар за вода, каде се наоѓа грамада од градежен материјал од црква. Околу неа се забележуваат камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069