Гумниште (Растојца)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гумниште
археолошко наоѓалиште
Гумниште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гумниште
Гумниште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′43″N 21°11′38″E / 41.32861° СГШ; 21.19389° ИГД / 41.32861; 21.19389Координати: 41°19′43″N 21°11′38″E / 41.32861° СГШ; 21.19389° ИГД / 41.32861; 21.19389
Основни податоци
Име Гумниште
Место Растојца
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гумниште е археолошки локалитет во демирхисарското село Растојца. Локалитетот претставува старохристијанска базилика. Се наоѓа на 6 km свероисточно од селото, каде се гледаат остатоци од објект - базилика со големи димензии.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069