Мартинец (Журче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мартинец
археолошко наоѓалиште
Мартинец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мартинец
Мартинец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′03″N 21°14′11″E / 41.28417° СГШ; 21.23639° ИГД / 41.28417; 21.23639Координати: 41°17′03″N 21°14′11″E / 41.28417° СГШ; 21.23639° ИГД / 41.28417; 21.23639
Основни податоци
Име Мартинец
Место Журче
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мартинец е археолошки локалитет во демирхисарското село Журче. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа на 2 km во правецот на селото Острилци, каде при обработувањето на нивите мештаните наидувале на ѕидови градени од камен и кал, питоси и др. Во еден питос биле најдени стари пари. Пос¬тои предание дека на ова место се наоѓало некогашното село Журче. Монетите не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069