Грнчари (Мренога)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грнчари
археолошко наоѓалиште
Грнчари is located in Македонија
Грнчари
Местоположба на Грнчари во Македонија
Местоположба 41°15′24″N 21°6′27″E / 41.25667° N; 21.10750° E / 41.25667; 21.10750Координати: 41°15′24″N 21°6′27″E / 41.25667° N; 21.10750° E / 41.25667; 21.10750
Основни податоци
Име Грнчари
Место Мренога
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Грнчариархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Мренога. Претставува населба, некропола и топилница од доцноантичко време. Се наоѓа на 3&nbspкм источно од селото, каде на зарамнето плато во нива на месен жител има множество фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди, како и големо количество згура од топено железо, а во нејзиниот долен дел се откриени повеќе гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069