Вртешка (Бабино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вртешка
археолошко наоѓалиште
Вртешка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Вртешка
Вртешка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′58″N 21°4′47″E / 41.29944° СГШ; 21.07972° ИГД / 41.29944; 21.07972Координати: 41°17′58″N 21°4′47″E / 41.29944° СГШ; 21.07972° ИГД / 41.29944; 21.07972
Основни податоци
Име Вртешка
Место Бабино
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Вртешка е археолошки локалитет во демирхисарското село Бабино. Локалитетот претставува населба и топилница од доцноантичкото време. Се наоѓа западно од селото, на широко плато меѓу месностите Лозје, Нива и Сун, во нива на локален жител, каде се среќаваат остатоци од топена железна руда. По површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069