Габер (Брезово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Габер
археолошко наоѓалиште
Габер is located in Археолошки локалитет во Македонија
Габер
Габер
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°20′31″N 21°07′37″E / 41.34194° СГШ; 21.12694° ИГД / 41.34194; 21.12694Координати: 41°20′31″N 21°07′37″E / 41.34194° СГШ; 21.12694° ИГД / 41.34194; 21.12694
Основни податоци
Име Габер
Место Брезово
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Габер или Калуѓери е археолошки локалитет во демирхисарското село Брезово. Локалитетот претставува црква од средниот век. Се наоѓа на 1,5 km североисточно од селото, каде се гледаат остатоци од срушен објект за кои мештаните сметаат дека се остатоци од Брезовскиот манастир со црквата „Св. Преображение“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069