Висои (Големо Илино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Висои
археолошко наоѓалиште
Висои is located in Археолошки локалитет во Македонија
Висои
Висои
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′0″N 21°4′59″E / 41.31667° СГШ; 21.08306° ИГД / 41.31667; 21.08306Координати: 41°19′0″N 21°4′59″E / 41.31667° СГШ; 21.08306° ИГД / 41.31667; 21.08306
Основни податоци
Име Висои
Место Големо Илино
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Висои е археолошки локалитет во демирхисарското село Големо Илино. Локалитетот претставува доцноантичка некропола. Се наоѓа на 1,5 km северозападно од селото, каде според кажувањето на мештаните, била откриена правоаголна гробница ѕидана од камен и варов малтер. Во неа немало остатоци од скелети ниту пак гробни прилози.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069