Бачилиште (Журче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бачилиште
археолошко наоѓалиште
Бачилиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бачилиште
Бачилиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′03″N 21°14′11″E / 41.28417° СГШ; 21.23639° ИГД / 41.28417; 21.23639Координати: 41°17′03″N 21°14′11″E / 41.28417° СГШ; 21.23639° ИГД / 41.28417; 21.23639
Основни податоци
Име Бачилиште
Место Журче
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бачилиште е археолошки локалитет во демирхисарското село Журче. Локалитетот претставува сакрален објект и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 1,5 km северно од селото, каде се откриени гробови, а видливи се и грамади од градежен материјал. Според исказите на мештаните, биле најдени кадилница и други материјали.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069