Самоникојца (Прибилци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Самоникојца
археолошко наоѓалиште
Самоникојца is located in Археолошки локалитет во Македонија
Самоникојца
Самоникојца
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°16′17″N 21°11′57″E / 41.27139° СГШ; 21.19917° ИГД / 41.27139; 21.19917Координати: 41°16′17″N 21°11′57″E / 41.27139° СГШ; 21.19917° ИГД / 41.27139; 21.19917
Основни податоци
Име Самоникојца
Место Прибилци
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Самоникојца е археолошки локалитет во демирхисарското село Прибилци. Локалитетот претставува топилница од доцноантичко време. Се наоѓа на 1,5 km северно од селото во приватна нива, каде се среќаваат многубројни остатоци од топена железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069