Старо Село (Големо Илино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Старо Село
археолошко наоѓалиште
Старо Село is located in Македонија
Старо Село
Местоположба на Старо Село во Македонија
Местоположба 41°19′0″N 21°4′59″E / 41.31667° N; 21.08306° E / 41.31667; 21.08306Координати: 41°19′0″N 21°4′59″E / 41.31667° N; 21.08306° E / 41.31667; 21.08306
Основни податоци
Име Старо Село
Место Големо Илино
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“

Старо Селоархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Големо Илино. Претставува населба од среден век. Се наоѓа на околу 3–4 км североисточно од селото, во непосредната близина на црквата „Св. Илија“, која била подигната врз стари темели и каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069