Св. Атанас (Боиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Атанас
археолошко наоѓалиште
Св. Атанас is located in Македонија
Св. Атанас
Местоположба на Св. Атанас во Македонија
Местоположба 41°11′48″N 21°6′5″E / 41.19667° N; 21.10139° E / 41.19667; 21.10139Координати: 41°11′48″N 21°6′5″E / 41.19667° N; 21.10139° E / 41.19667; 21.10139
Основни податоци
Име Св. Атанас
Место Боиште
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Атанасархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Боиште. Претставува црква од средниот век. Се наоѓа на околу 500–600 м од селото. Има мали димензии, а според кажувањето на мештаните, била подигната врз постари темели.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069