Клаинец (Радово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клаинец
археолошко наоѓалиште
Клаинец is located in Македонија
Клаинец
Местоположба на Клаинец во Македонија
Местоположба 41°19′19″N 21°10′6″E / 41.32194° СГШ; 21.16833° ИГД / 41.32194; 21.16833Координати: 41°19′19″N 21°10′6″E / 41.32194° СГШ; 21.16833° ИГД / 41.32194; 21.16833
Основни податоци
Име Клаинец
Место Радово, Демирхисарско
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Клаинецархеолошко наоѓалиште во демирхисарското село Радово. Претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 800 м северно од селото, каде се гледаат контури на гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069