Штеуни (Вирово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штеуни
археолошко наоѓалиште
Stelni.JPG

Влез во рудниците

Штеуни is located in Археолошки локалитет во Македонија
Штеуни
Штеуни
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°13′58″N 21°5′23″E / 41.23278° СГШ; 21.08972° ИГД / 41.23278; 21.08972Координати: 41°13′58″N 21°5′23″E / 41.23278° СГШ; 21.08972° ИГД / 41.23278; 21.08972
Основни податоци
Име Штеуни
Место Вирово
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (рудник).svg рудник

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Штеуни е археолошки локалитет во демирхисарското село Вирово. Локалитетот претставува доцноантички рударски јами. Се наоѓаат на десниот брег на Вировска Река, во самото село, каде има стари рударски јами вкопани во карпа на 3 m над коритото на реката. Имаат отвор со форма на трапез со димензии од 1,70 m (висина) и 1,20 m (ширина). На 5 m внатре во јамата има остатоци од изгниени греди - потпирачи. Во непосредната близина се наоѓа уште една јама со приближно исти димензии на отворот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069