Вировска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вировска река
ЗемјаМакедонија Македонија
Физички особености
Должина6,5 km

Вировска река — река која се наоѓа на западната падина на планината Влаина, југоисточно од Делчево, тече низ селото Вирче и се влива во Брегалница. Должината на реката од изворот до влевот во Брегалница изнесува 6,5 km. Претставува периодичен водотек[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Илија Петрушевски - Благоја Маркоски, Реките во Република Македонија, стр. 17.