Горни Куќи (Слепче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горни Куќи
археолошко наоѓалиште
Горни Куќи is located in Археолошки локалитет во Македонија
Горни Куќи
Горни Куќи
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°13′59″N 21°10′29″E / 41.23306° СГШ; 21.17472° ИГД / 41.23306; 21.17472Координати: 41°13′59″N 21°10′29″E / 41.23306° СГШ; 21.17472° ИГД / 41.23306; 21.17472
Основни податоци
Име Горни Куќи
Место Слепче, Демирхисарско
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Горни Куќи е археолошки локалитет во демирхисарското село Слепче. Локалитетот претставува населба од средниот век. Се наоѓа на 1,3 km западно од селото, во нива на локален селанец, каде се гледаат грамади од градежен материјал, а според кажувањето на друг жител на селото, на овој локалитет биле најдени и питоси. Еден од питосите се чува во Слепченскиот манастир. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069