Манастириште (Кочиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастириште
археолошко наоѓалиште
Манастириште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастириште
Манастириште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°20′39″N 21°10′21″E / 41.34417° СГШ; 21.17250° ИГД / 41.34417; 21.17250Координати: 41°20′39″N 21°10′21″E / 41.34417° СГШ; 21.17250° ИГД / 41.34417; 21.17250
Основни податоци
Име Манастириште
Место Кочиште
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастириште е археолошки локалитет во демирхисарското село Кочиште. Локалитетот претставува сакрален објект од доцноантичко време. Се наоѓа на 1,5 km западно од селото, каде се гледаат урнатини од стар објект кој зафаќа простор од 10 x 10 m.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069