Бојано Лозје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бојано Лозје
археолошко наоѓалиште
Бојано Лозје is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бојано Лозје
Бојано Лозје
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°17′58″N 21°4′47″E / 41.29944° СГШ; 21.07972° ИГД / 41.29944; 21.07972Координати: 41°17′58″N 21°4′47″E / 41.29944° СГШ; 21.07972° ИГД / 41.29944; 21.07972
Основни податоци
Име Бојано Лозје
Место Бабино
Општина Демир Хисар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период раноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бојано Лозје или Лавци е археолошки локалитет во демирхисарското село Бабино. Локалитетот претставува некропола од раноантичкото време. Се наоѓа на 1 km источно од селото, во непосредната близина на раскрсницата на патот Битола - Кичево - Бабино, каде се откриени гробови градени од камени плочи - тип циста, со богати прилози: шлем од бронза (грчко-илирски тип), двојни игли од бронза, мониста од стаклена паста, обетки од сребро и железни врвови од копја. Локалитетот е откриен во 1948 година при стрмењето на земјата за лозови насади од страна на локален жител. Во 1952 година Археолошкиот музеј на Македонија извршил ископување. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола и во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069